About AIST


Member Chapter Officers

Australia

Paul O'Kane, OneSteel Ltd., Chair

Narenda Saha-Chaudhury, University of New South Wales, Vice Chair

Len Woods, Hatch, Secretary-Treasurer

Baltimore

Cal Keeney,  Chair

Art Hamm, Secretary-Treasurer

Birmingham

April Pitts, Nucor Steel Tuscaloosa, Inc., Chair

Trevor Saunders, Nucor Steel Birmingham, Inc., Vice Chair

Anna Voss, Nucor Steel–Decatur LLC, Secretary-Treasurer

Brazil

Otavio Sanabio, O&S Consultoria E Servicos Ltd., Chair

Ernesto Rheinboldt, Tallman Bronze Company, Vice Chair

Ronaldo Sampaio, RS Consultants Ltd., Secretary-Treasurer
 

Detroit

John Tomasaitis, AK Steel Corporation—Dearborn Works, Chair

Richard Kritikos, U. S. Steel - Great Lakes Works, Vice Chair

Roger Kalinowsky, Sidock Group, Secretary-Treasurer

Globe-Trotters

Adam Horrex, Nucor Steel–South Carolina, Chair – Melt Shop

Billy Grant, Nucor Steel–South Carolina, Chair – Rolling Mill

Gavin Noel, Amsted Rail Company, Vice Chair – Melt Shop

Clifton Parker, Gerdau Midlothian Mill, Vice Chair – Rolling Mill

David Baldea, MPSi Rolls, Secretary – Melt Shop

Kyle Kingsbury, Duferco Steel Inc., Secretary – Rolling Mill

India

S.S. Mohanty, SAIL, Chair

Anand Sen, Tata Steel Ltd., Vice Chair

V.R. Sharma, Jindal Steel & Power Limited, Vice Chair

Bimalendu Mukhopadhyay, Secretary-Treasurer


Korea

Sun Cheer Sheen, Donghae Steeltech Corp., Chair

Akira Asaka, IMTEX Corporation, Secretary-Treasurer

Mexico

Rafael Colas, Universidad Autonoma de Nuevo Leon, Chair

Juan Carlos Rodrigues, Ternium Mexico, Vice Chair

Homero Menchaca, Nacional de Acero S.A. de C.V., Secretary

Demetrio Velasco, AMI GE, Treasurer

Midwest

Paul Behnke, U. S. Steel - Gary Works, Chair

Love Kalra, ArcelorMittal Indiana Harbor, Vice Chair

Mario Munguia, Secretary

Thomas Cipich, Superior Engineering LLC, Treasurer

Northeastern Ohio

Brad Garwacki, Globex Corporation, Chair

Larry Marks, The Timken Company, Vice Chair

Don Salsbury, R.E. Warner & Associates Inc., Secretary

Yvonne Vancamp, Globex Corporation, Treasurer

Northwest

James Peterson, Nucor Steel Seattle, Inc., Chair

Charles Berrier Sr., Cascade Steel Rolling Mills, Inc., Vice Chair

Patrick Jablonski, Nucor Steel Seattle, Inc., Secretary-Treasurer


Ohio Valley

Grant Thomas, AK Steel Research, Chair

Don Bryant, Steel Dynamics Inc., Vice Chair

Thomas Euson, 3S Inc., Secretary-Treasurer

Philadelphia

Trevor Shellhammer, Shellhammer Consulting, Chair

PK Ghosh, Gerdau Sayreville Mill, Vice Chair

Jose de Jesus Jr., Xtek Inc., Secretary-Treasurer

Pittsburgh

Bernie Marrese, Universal Stainless & Alloy Products, Chair

Steve Asseff, United States Steel Corporation, Vice Chair

Robert Conley, Factory Source LLC, Secretary

Gary Urso, RTI International Metals, Inc., Treasurer

San Francisco

Adam Krey, USS-POSCO Industries, Chair

Tom Anderson, PSI Technics Ltd., Vice Chair

Gregory Grass, Vincent Electric Motor Co., Secretary-Treasurer


Southeast

Michael Kinney, CMC Steel South Carolina, Chair

Kyle Lysitt, Nucor Steel Hertford County, Vice Chair

Michael Hutson, John Hutson Co., Secretary-Treasurer

Southern California

Daniel Housel, California Steel Industries LLC, Chair

Rebecca Leopard, Kop-Flex Inc., Vice Chair

Michael Olson, California Steel Industries LLC, Secretary-Treasurer

Southwest

Wade Hedrick, Nucor Steel-Texas, Chair

Albert “Ross” Wilkinson, Gerdau Arkansas Mill, Vice Chair

James Sigler, Belden, Secretary-Treasurer

St. Louis

Robert Fyalka, U. S. Steel - Granite City Works, Chair

Brian Young, Olin Brass, Vice Chair

Steve Pappas, Rockwell Automation, Secretary-Treasurer