Midwest Local Member Chapter Scholarship Recipients

AIST Don Nelson Scholarship

2013 – Thomas Abbott, engineering, Valparaiso University
2012 – John T. Rotroff, electrical engineering, Valparaiso University
2011 – Madelyn Miskulin, mechanical engineering, Purdue University
2010 – Kelsey Malone, chemical engineering, Purdue University
2009 – Andrea E. Falk, Engineering, Purdue University–West Lafayette
2008 – Aleksander Alavanja, Indiana University
2007 – Brian C. Dolder, Marquette University
2005 – Brian J. Hoesman, Rose–Hulman Institute of Technology
2004 – Branko Alavanja, Wabash College

Betty McKern Award

2013 – Emily J. Scarsella, mechanical engineering, Valparaiso University
2012 – Catherine P. Smith, materials science engineering and mechanical engineering, Illinois Institute of Technology
2011 – Kate Nowosad, computer engineering, Michigan Tech
2010 – Madelyn Miskulin, mechanical engineering, Purdue University
2009 – Kelsey Malone, Chemical Engineering, Purdue University–West Lafayette
2008 – Faye Cheng, University of Pennsylvania
2007 – Emily Fortener, Purdue University
2006 – Erica J. Majnarich, Northern Illinois University
2005 – Elise Snell, Case Western Reserve University
2004 – Cindy Cheng, Duke University

Mel Nickel Award

2013 – Katherine Cox, mechanical engineering, University of Michigan
2012 – Kate Nowosad, computer engineering, Michigan Technological University
2011 – Kelsey Malone, chemical engineering, Purdue University
2010 – Kurt Alberson, biomedical engineering, Case Western Reserve University
2009 – Jordan Huckaby, Mechanical Engineering, Rose–Hulman Institute of Technology
2008 – Brian Dolder, Marquette University
2007 – William S. Monroe, University of Iowa
2006 – Brian J. Hoesman, Rose–Hulman Institute of Technology
2005 – Kurt Zoellick, Valparaiso University
2004 – Michael Hore, University of Memphis

Jack Gill Award

2013 – Jacob Sporrer, materials engineering, Iowa State University
2012 – Zachary Crum, mechanical engineering, University of Illinois
2011 – J.T. Rotroff, engineering
2010 – Andrea Falk, engineering, Purdue University
2009 – Madelyn Miskulin
2008 – Emily Fortener, Purdue University
2007 – Kurt Zoellick, Valparaiso University
2006 – Anthony L. Ziskovsky, Illinois Institute of Technology
2005 – Brian C. Dolder, Marquette University
2004 – Brian Hoesman, Rose–Hulman Institute of Technology

Western States Award

2013 – Tyler Hendrickson, chemical engineering, Purdue University
2013 – Michael Jankowicz, materials engineering, Purdue University
2013 – Kaitlyn Miller, religious studies, St. Norbert College
2012 – Cole D. Boudreau, computer science, University of Northern Iowa
2011 – Kurt E. Alberson, biomedical engineering, Case Western Reserve University
2010 – Patrick Speranza, music education, DePauw University
2009 – Eric Young, Metallurgical Engineering, South Dakota School of Mines and Technology
2008 – Ashley Siadek, St. Louis University
2007 – Leah Alberson
2006 – Emily E. Beans, Colorado College
2005 – Brent A. Fogal, Michigan Technological Institute
2004 – Brian Dolder, Marquette University

Engineering

2013 – Nicholas Gerwe, engineering
2012 – Christopher Yothment, electrical engineering, Purdue University
2012 – Nicholas Gerwe, engineering, University of Iowa
2011 – Christopher Yothment, chemical engineering, Purdue University
2011 – Nicholas Gerwe, engineering, University of Iowa
2010 – Shannon R. Blazek, chemical engineering, Purdue University
2010 – John-Michael M. Mulesa, computer engineering, Purdue University
2009 – Shannon R. Blazek, Chemical Engineering, Purdue University–West Lafayette
2009 – John–Michael Mulesa, Computer Engineering, Prdue University–West Lafayette
2008 – John–Michael Mulesa, Purdue University
2008 – Shannon R. Blazek, Purdue University
2007 – John-Michael M. Mulesa, Purdue University
2007 – Shannon R. Blazek, Purdue University

Tom Cipich Non—Engineering

2013 – Shannon Dolehide, business, University of Illinois
2012 – Ethan A. Traina, biology, Purdue University
2011 – Faye Cheng, operations, University of Pennsylvania

Technology

2013 – Kurt Alberson, biomedical engineering, Case Western Reserve University

 

Non—Engineering

2013 – Ethan Traina, biology, Purdue University
2013 – Kaitlyn Siadek, business, Bradley University
2012 – Shannon Dolehide, business, University of Illinois Champaign-Urbana
2012 – Alexis D. Jones, biological sciences, Northwestern University
2011 – Aaren Kracich, management, Purdue University
2011 – Collette Lucas, secondary education, DePaul University
2010 – Ashley Siadek, physical therapy, Saint Louis University
2010 – Annette C. Felton, finance, Michigan Technological University
2010 – Cori Mellen, nursing, Bradley University
2009 – Aleksandar Alavanja, Chemistry, Indiana University
2009 – Annette C. Felton, Business Administration, Michigan Technological University
2009 – Molly Sammon, Anthropology, Notre Dame University
2008 – Molly Sammon, University of Notre Dame
2008 – Emily Prabhu, Butler University
2008 – Robert Felton, Purdue University
2007 – Emily C. Prabhu, Butler University
2007 – Erica Ranade, University of Michigan
2006 – Leah Alberson, Marquette University
2006 – Lauren E. Flowers, University of Illinois Urbana–Champaign
2005 – Erica Ranade, University of Michigan
2005 – Stephanie Snell, DePauw University
2004 – Priya Srikanth, Washington University in St. Louis
2004 – Amy Fortener, Baylor University

Material Advantage

2013 – Thomas J. Chrobak, materials science and engineering, University of Wisconsin
2012 – Jack Moehring, metallurgical engineering, South Dakota School of Mines & Technology
2011 – Ian Markon, metallurgical engineering, South Dakota School of Mines & Technology
2010 – Ian Markon, metallurgical engineering, South Dakota School of Mines & Technology