Technology Committees


Ironmaking Technology Committee Meeting

6 May 2024Greater Columbus Convention Center • Columbus, OH, USA

►Agenda (PDF)
►Register or contact ldlugopolski@aist.org

Noon

1. Chair’s opening remarks—Joe Morey
2. Appoint minute-taker
3. Antitrust guidelines
4. Membership and attendance
5. Review minutes of previous meeting
6. AIST Staff Announcements

Main agenda items

 

  • Present Technology Committee awards

    • Josef S. Kapitan – Best Paper Award

      •  “Investigating the Use of Shaft-Level Tuyere Injection With Computational Fluid Dynamics.”

      • Samuel E. Nielson, Tyamo Okosun, Orlando Ugarte, Chenn Q. Zhou

    • Thomas L. Joseph Award

      • Rénard Chaigneau, Baffinland

    • J.E. Johnson Award

      • Mateusz Kus, ArcelorMittal Dofasco

  • Review Mission Statement

    • To provide members with information regarding ironmaking manufacturing to include developing technologies, maintenance, and process and operating information.

  • Nominations for Board of Director Level Awards—Distinguished Member and Fellow, Sendzimir Award, Fairless Award and Steelmaker of the Year nominations due 30 November 2024

  • Develop committee objectives for next year

    • Fall Meeting Locations Discussion

      • Joint meeting with Energy & Utilities? Meeting at Stelco?

    • Technical Topic to be discussed and possible presenters

  • Elect New Officers

    • Chair— Brian Black (SMS)

    • Vice Chair— Achinta Haldar (Stelco)

    • Papers Chair—Jesse Carreau (AMTS)

    • Vice Papers— Husain Tapia (AM Dofasco)

    • Membership Chair—Lucas Melton (CC Burns Harbor)

    • YP Chair—

    • Roundup Chair—Stuart Street (Cleveland Cliffs)

    • Decarb Liaison—Joe Morey (Joe Morey Consulting)

  • Present Chair Plaque to Joe Morey for his year of service to the Ironmaking Technology Committee

 

Discussion items

Subcommittee to identify decarbonization pathways for traditional blast furnace ironmaking

Next meeting - September 2024

Chair conclusion

1:30 p.m.

Adjourn