Technology Committees


Ladle & Secondary Refining Technology Committee Meeting

Wednesday, 30 June 2021Music City Center, Room 104C • Nashville, TN USA 

►Agenda (PDF)
►Register or contact ldlugopolski@aist.org

12:30 p.m.

1. Chair’s opening remarks—Matt Hallam
2. Appoint minute-taker
3. Antitrust guidelines
4. Membership and attendance
5. Review minutes of previous meeting
6. AIST Staff Announcements

Main agenda items

 

  • Present Technology Committee awards

    • 2020 Ladle & Secondary Refining Best Paper Award—Sunday Abraham, Yufeng Wang, Randy Petty, Tony Franks, Tim Sprague, Gary Brown, Wesley Woods, Wesley Nicholson, Miles Haberkorn and Rick Bodnar paper titled: "Slag Engineering for Phosphorus Removal in the EAF and Sulfur Removal in the Ladle"

    • 2020 Kent D. Peaslee Award--Kinetic Study of the Nitrogen Reaction with Liquid Third-Generation Advanced High-Strength Steels: Experimental Design and Industrial Significance by Dai Tang and P. Chris Pistorius

    • 2021 Ladle & Secondary Refining Best Paper Award—Computational Studies and Optimization of Inclusion Removal in a Steel Ladle by Xipeng Guo, Joel Godinez, Nicholas J. Walla, Armin K. Silaen, Helmut Oltmann, Vivek Thapliyal, Abhishek Bhansali, Eugene Pretorius and Chenn Q. Zhou

    • 2021 Kent D. Peaslee Award—Enno Zinngrebe, James Small, Sieger Van Der Laan, Albert Westendorp with the paper titled "Microstructures and Formation of Tundish Clogging Deposits in Ti-Alloyed Al-Killed Steel"

  • Review Mission Statement

    • To advance technical development of liquid steel handling and secondary refining through improved safety, quality, and productivity.

  • Nominations for Board of Director Level Awards—Distinguished Member and Fellow, Sendzimir Award, Fairless Award and Steelmaker of the Year nominations

  • Develop committee objectives for next year

    • Meeting Locations

      • Fall meeting—co-located with the Secondary Steelmaking Refractories training seminar Colorado Springs, CO

7 October 2021

  • Winter meeting—????

  • Technical Topic to be discussed and possible presenters

  • Conferences/Webinars

  • Elect New Officers

    • Chair – Chase Ault

    • Vice Chair – Valoree Varick

    • Papers Chair – ???

    • Education Chair – Jimmy Barrett

    • Young Professionals Chair – Jacob Reynolds

    • Digital Transformation Subcommittee Chair – Valoree Varick

  • Present Chair Plaques

    • 2019-2020 & 2020-2021—Matt Hallam

 

Discussion items

 

Next meeting
7 October 2021 Colorado Springs, CO co-located with the Secondary Steelmaking Refractories practical training seminar

 

Chair conclusion

1:30 p.m.

Adjourn

Lunch will be served following the meeting. Photos of award winners & chairs with officers of committee and awards committees.